CW Enerji
  • Türkçe
  • Deutsch
  • English
TIMO-TECH    Facebook    Twitter

GÜNEŞ CENNETİ ELMALI

ELMALI  50 kWp

ELMALI 50 kWp

Dünya’da en çok güneş ışığı alan yerler  arasında yer alan Antalya’da  güneş enerjisi alanında en verimli ilçenin ise Elmalı olduğu açıklandı. CW Enerji  Genel Müdürü Volkan Yılmaz, bu potansiyelin Elmalı’da çok iyi değerlendirildiğini belirterek müjdeli haberlerde verdi. Yılmaz, 2017 den sonra Türkiye’nin de artık yenilebilir enerji kaynaklarından elektriğini üreten ülkeler arasında sıralamaya girebileceğini söyledi.

DEVLETTEN ELEKTRİK PARASI ALIYORLAR

Güneşe yatırım yapan ve önemli projelere imza atan CW Enerji Genel Müdürü Volkan Yılmaz, ülkemizde ve Antalya’da bu potansiyelden ne kadar yararlanıldığını açıkladı. Asıl firma merkezlerinin Almanya’da olduğunu ve Türkiye’de yaklaşık 50 MWgüneş enerjisi santrali kurduklarını söyleyen Yılmaz, Antalya bir güneş kentidir. Antalya’ da  Güneş cenneti olarak tarif ettiğimiz alan ise Elmalı- Korkuteli bölgesidir.Çünkü bizler için güneşlenmesüresi önemlidir, fakat güneş il e birlikte havanın serin  ve mümkün olduğunca nemsiz olması daha da önemlidir.Elmalı, biliyorsunuz ki soğuk hava depoları çok fazla olan bir yerdir ve biz CW Enerji olarak Fotovoltaik güneş enerjisi alanında elmalıda ciddi yatırımlar yaptık.  Elmalı’ da artık birçok soğuk hava deposu elektriğinin %100’ünü güneşten ürettiği gibi  ihtiyaç fazlası elektriklerini satarak her ay devletten elektrik parası alıyorlar.Fotovoltaik Güneş Enerji Sistemleri  çok temiz, neredeyse hiç bakım ihtiyacı duymayan, çevreyi kirletmeyen, doğanın dokusunu bozmayan bir enerji üretim teknolojisidir. Her güneş enerjipanellerinin25 yıl  performans garantisi ve ortalama 50 yıl ömür beklentisi vardır.”

TÜRKİYE’DE ENERJİ SEKTÖRÜ ŞAHLANDI

Türkiye’de artık solar enerji sektörününşahlandığını belirten Volkan Yılmaz, yakın bir gelecekte Türkiye’nin de artık elektriğini güneşten üreten ülkeler arasında sıralamaya girebileceğini söyleyerek “2017’den itibaren bunu öngörebiliriz” dedi. Yılmaz konuşmasını şu şekilde sürdürdü. ‘’Türkiye şu anda tüm elektrik ihtiyacının %1′ inden bile daha az kısmını güneş enerjisinden karşılıyor. Fakat dediğim gibi 2017 yılından itibaren Türkiye’ de elektriğinin güneş enerjisinden  üreten ülkeler arasında sıralamaya girebilecek. Bu yatırımların ticari olarak ta çok mantıklı olduğunu söyleyen Yılmaz, Fotovoltaik güneş enerji santralleri tüm finansman maliyetleri de dahil olmak üzere ortalama 7-8 yıl gibi süreler içerisinde kendini amorti etmektedir. Özellikle elektrik tüketimi yüksek olan fabrika, ticarethane vb yerlerde zaten her ay düzenli olarak tükettiğimiz elektriğin bedelini ödüyoruz ve bu para hiçbir şekilde geri gelmiyor. Ancak buralarda yapılan güneş enerjisi santralleri sayesinde zaten her ay ödediğiniz elektrik faturasını bu kez bu yatırım için bankaya kredi olarak ödüyorsunuz ve birkaç sene içerisinde yatırımınız kendisini amorti ediyor. Daha sonra ortalama 50 yıl enerjinizi bedava ürettiğiniz gibi elektriğe gelen zamlardan da etkilenmiyorsunuz.  Fotovoltaik güneş enerjisi alanında yatırım yapmayı düşünen tüm yatırımcılar CW Enerjiye ulaşabilirler.

– Kaynak: http://www.antalyabugun.com/news/gunes-cenneti-elmali-36953.html#sthash.imnRtPsJ.dpuf